Znajdź na stronie

Działalność częściowo odpłatna

Bezpłatna pomoc specjalistyczna


Stowarzyszenie dla Rodzin realizuje różnorodne formy bezpłatnej pomocy specjalistycznej: psychologiczno – pedagogicznej dla dzieci, młodzieży, rodziców, rodzin oraz dla dorosłych.

Zaproszenie

Na bezpłatne zajęcia. Do pobrania i podpisania w instytucji kierującej.

Informator lokalny

„Gdzie szukać pomocy, Gdzie spędzać wolny czas”

Integracja sensoryczna – program ćwiczeń do wykonywania w domu

Poprawa napięcia mięśniowego, poprawa koordynacji ruchowej ciała, doskonalenie mechanizmów równoważnych i posturalnych, wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha, dostarczenie wrażeń przedsionkowych i proprioceptywnych.

Ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej

– Dziecko przez 2-3 sekundy leży na brzuchu na piłce. Ręce i nogi proste ,,jak samolot’’ . Rodzic trzyma piłkę.

– Dziecko leży na piłce na brzuchu, buja się do przodu, do tyłu i na boki. Rodzic zwrócony twarzą do dziecka. Klaskanie w dłonie, raz ręka lewa, raz prawa, potem obydwie i na zmianę. Można dodawać różne rodzaje klaskania.

– Dziecko leżąc na piłce na brzuchu ma z miski z grochem lub innymi nasionami wybierać koraliki, monety, orzechy itd. i wrzucać do pojemnika.

– „Burza na morzu”: dziecko siedzi na piłce, stopy nie dotykają podłoża. Rodzic lekko ugina piłkę, a dziecko ma zachować równowagę. Można to ćwiczenie wykonać też w pozycji na brzuchu. Wówczas ręce i nogi są wyprostowane.

– Taczki ze schodzeniem z piłki.(5 razy): dziecko leży na piłce na brzuchu i trzymając wyciągnięte ręce odpycha się od ściany w przód i do tyłu.

– „Żabka”: dziecko kładzie się na brzuchu na piłce, obejmuje ją ugiętymi nogami jak żabka, buja się, odpychając się rękoma od podłogi.

Trampolina (można wykorzystać łóżko)

– Dziecko skacze, a my rzucamy mu z różnych stron i odległości piłkę, którą ma złapać i odbić. Można zrobić to ćwiczenie też w wersji przeplatanej, czyli z klaśnięciem i złapaniem piłki.

– Z ringami i kijkami: dziecko skacze na trampolinie trzymając kijki, a rodzic rzuca ringa. Może liczyć, mówić kolory itd.

– Dziecko skaczę na trampolinie i robi pajacyki.

Masaż

– Masaż wałkiem rehabilitacyjnym lub innym masażerem z mocnym dociskiem lub kompresja stawów – uciskanie nadgarstków, dłoni, nóg.

– Chodzenie po ścieżce fakturowej (różne materiały).

– Zawijanie w kołdrę lub koc z samodzielnym odwijaniem się i naciskanie piłką na plecy, ręce i nogi.

– Masaż dłoni  i stóp różnymi fakturami.

Monika Żero

Scroll to Top
Przewiń do góry