<

Działalność odpłatna              Działalność częściowo odpłatna

Integracja sensoryczna - program ćwiczeń do wykonywania w domu | Stowarzyszenie dla Rodzin

Integracja sensoryczna - program ćwiczeń do wykonywania w domu

Poprawa napięcia mięśniowego, poprawa koordynacji ruchowej ciała, doskonalenie mechanizmów równoważnych i posturalnych, wzmacnianie mięśni grzbietu i brzucha, dostarczenie wrażeń przedsionkowych i proprioceptywnych.

 

Ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej

- Dziecko przez 2-3 sekundy leży na brzuchu na piłce. Ręce i nogi proste ,,jak samolot’’ . Rodzic trzyma piłkę.

- Dziecko leży na piłce na brzuchu, buja się do przodu, do tyłu i na boki. Rodzic zwrócony twarzą do dziecka. Klaskanie w dłonie, raz ręka lewa, raz prawa, potem obydwie i na zmianę. Można dodawać różne rodzaje klaskania.

- Dziecko leżąc na piłce na brzuchu ma z miski z grochem lub innymi nasionami wybierać koraliki, monety, orzechy itd. i wrzucać do pojemnika.

- „Burza na morzu”: dziecko siedzi na piłce, stopy nie dotykają podłoża. Rodzic lekko ugina piłkę, a dziecko ma zachować równowagę. Można to ćwiczenie wykonać też w pozycji na brzuchu. Wówczas ręce i nogi są wyprostowane.

- Taczki ze schodzeniem z piłki.(5 razy): dziecko leży na piłce na brzuchu i trzymając wyciągnięte ręce odpycha się od ściany w przód i do tyłu.

- „Żabka”: dziecko kładzie się na brzuchu na piłce, obejmuje ją ugiętymi nogami jak żabka, buja się, odpychając się rękoma od podłogi.

 

Trampolina (można wykorzystać łóżko)

- Dziecko skacze, a my rzucamy mu z różnych stron i odległości piłkę, którą ma złapać i odbić. Można zrobić to ćwiczenie też w wersji przeplatanej, czyli z klaśnięciem i złapaniem piłki.

- Z ringami i kijkami: dziecko skacze na trampolinie trzymając kijki, a rodzic rzuca ringa. Może liczyć, mówić kolory itd.

- Dziecko skaczę na trampolinie i robi pajacyki.

 

Masaż

- Masaż wałkiem rehabilitacyjnym lub innym masażerem z mocnym dociskiem lub kompresja stawów – uciskanie nadgarstków, dłoni, nóg.

- Chodzenie po ścieżce fakturowej (różne materiały).

- Zawijanie w kołdrę lub koc z samodzielnym odwijaniem się i naciskanie piłką na plecy, ręce i nogi.

- Masaż dłoni  i stóp różnymi fakturami.

 

Monika ŻeroWszelkie prawa zastrzeżone, treść oraz koncepcja działań mogą być wykorzystywane wyłącznie za pisemną zgodą.