Chcieć i móc iść dalej 2012

Projekt stanowi kontynuacje poprzednich edycji.

Zadanie zaproponowane do wsparcia zostało ułożone na podstawie posiadanej wiedzy z diagnoz miejskich oraz naszych własnych na temat aktualnego zapotrzebowania mieszkańców, dzieci, młodzieży, i ich rodzin na działania profilaktyczne zmniejszające ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży.
Nasi odbiorcy brali aktywny udział w dopasowywaniu form realizacji tego zadania do ich oczekiwań i możliwości.
Jednym z głównych problemów jaki staramy się rozwiązać jest duża marginalizacja dzieci, młodzieży, rodzin z terenu starej Pragi – Północ, która trwa od dziesięcioleci, jest wielopokoleniowa i bardzo trudna do zmiany.
Dlatego efekty można osiągnąć pracując systematycznie, przez wiele lat, obejmując coraz większe grupy mieszkańców, zatrzymując przekazywanie pokoleniowe tych trudności, szukając rozwiązań systemowych a nie incydentalnych.

Odbiorcy projektu

• Odbiorcami są mieszkańcy z terenu Dzielnicy Praga Północ m.st Warszawy.

Główny cel:

• Ograniczenie skali występowania ryzykownych i dysfunkcyjnych zachowań u dzieci i młodzieży objętych programem poprzez kształtowanie zachowań pozytywnych i wzmacnianie czynników chroniących.

Miejsce realizacji:

Główne działania:

• Bezpośrednia praca z dziećmi, młodzieżą, rodzinami.
  • Diagnoza dziecka i jego rodziny
  • Praca indywidualna z dzieckiem.
  • Prowadzenie zajęć grupowych dla grup wiekowych, w tym zajęcia socjoterapeutyczne
  • Prowadzenie zajęć metodą streetworkingu przez pedagogów ulicy
  • Projekty dziecięco – młodzieżowe
  • Działania typu „starszy brat, starsza siostra”.
  • Prowadzenie zajęć wyrównujących braki szkolne, pomoc w odrabianiu lekcji, terapia pedagogiczna, logopedyczna
  • Konsultacje i pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży.
  • Współpraca z rodziną
  • Zajęcia edukacyjne dla rodziców, włączanie rodziców do uczestniczenia w zajęcia spędzania czasu wolnego.
  • Zajęcia instruktorskie rozwijające zainteresowania dzieci i młodzieży, aktywizujące ich a także stanowiące formę spędzania czasu wolnego.
  • Wprowadzanie tradycji Kultury Polskiej.
  • Obchodzenie wspólne ważnych dni dla dzieci i młodzieży.
  • Zajęcia o charakterze zabawowym.
  • Zajęcia w terenie będące formą aktywizującą i spędzania czasu wolnego
  • Zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Dożywianie.
  • Specjalistyczne konsultacje psychologiczne z zakresu procesu i specyfiki pracy z dziećmi, młodzieżą, rodzinami, ze środowisk z problemem alkoholowym.
  • Praca z rodzinami.
  • Nabór uczestników projektu
  • Działania organizacyjno – informacyjne
  • Udzielanie informacji telefonicznie, prowadzenie zapisów na spotkania.
  • Rozpowszechnienie materiałów informacyjnych o udzielanych formach pomocy
  • Spotkania organizacyjne w czasie trwania projektu.
  • Koordynacja realizacją zadania (struktura zarządzania).
  • Prowadzenie bazy informacyjnej o innych placówkach pomocowych
  • Działania wspomagające
  • Aktualizowanie diagnoz środowisk lokalnych
  • Współpraca ze środowiskiem lokalnym.
  • Uczestniczenie w grupach roboczych i innych zespołach interdyscyplinarnych
  • Współpraca z wolontariuszami
  • Prowadzenie dokumentacji pracy
  • Superwizja.
  • Ewaluacja skuteczności i efektywności realizowanego zadania

Główne rezultaty:

• Lepsze społeczne i życiowe radzenie sobie, a tym samym mniejsze natężenie zachowań ryzykownych i dysfunkcyjnych (posiadanie wprawy wynikającej z umiejętności społecznych w tym komunikacyjnych, rozwiązywania problemów) u dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym w tym z rodzin z problemem alkoholowym, dysfunkcyjnych, redukcja wpływu sytuacji traumatycznych.
  • Zmniejszenie i odstępowanie przez podopiecznych od eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi w tym z alkoholem a także zmniejszanie natężenia uzależniania się od Internetu itp.
  • Przenoszenie przez podopiecznych nabytych umiejętności do swojego środowiska rówieśniczego.
  • Zmiany na poziomie relacji rodzinnych i zachowań rodziców.

Finansowanie:

• Miasto Stołeczne Warszawa (Dzielnica Praga – Północ)