Program przygotowujący do nauki szkolnej i wyrównujący szanse edukacyjne

Pełna nazea projektu: Program przygotowujący do nauki szkolnej i wyrównujący szanse edukacyjne skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym nie korzystających z edukacji przedszkolnej realizowany przez Stowarzyszenie dla Rodzin

Od 2002 roku rozpoczęliśmy realizację niniejszego programu dla dzieci w wieku przedszkolnym. Program dofinansowywany był ze środków:

• OPS Praga – Północ,
  • Funduszu Inicjatyw Obywatelskich,
  • Biura Edukacji m. st. Warszawy.

Od 2008 roku oprócz Pragi – Północ, rozpoczęliśmy jego realizację na terenie Białołęki a od 2009 rozpoczynamy pracę na terenie Targówka.

Podstawowe cele programu:

• Wspomaganie i ukierunkowywanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi by wyrównać szanse edukacyjne.
  • Lepsze przygotowanie dzieci ze środowisk trudnych do podjęcia nauki w szkole.
  • Rozszerzenie ilości i różnorodności zajęć opiekuńczo wychowawczych, profilaktycznych, psychoedukacyjnych, socjoterapeutycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym, które nie są objęte inna formą edukacji przedszkolnej i są z trudnego środowiska lokalnego, rodzinnego.
  • Pomoc w rozwoju dojrzałości szkolnej dziecka. Poprzez zajęcia indywidualne oraz grupowe mające na celu rozwój emocjonalny, społeczny oraz intelektualny dziecka.

Realizujemy między innymi takie działania jak:

• Zajęcia prowadzone z przedszkolakami oraz z ich rodziną,
  • Diagnoza dziecka i rodziny,
  • Prowadzenie zajęć o charakterze edukacyjnym dla przedszkolaków,
  • Zajęcia o charakterze socjoterapeutycznym,
  • Dożywianie,
  • Wprowadzanie tradycji Kultury Polskiej,
  • Zajęcia w terenie,
  • Zajęcia edukacyjne dla rodziców,
  • Specjalistyczne konsultacje psychologiczne, pedagogiczne i logopedyczne,
  • Współpraca ze środowiskiem lokalnym,
  • Współpraca z wolontariuszami,
  • Superwizja i konsultacje pracy,
  • Uczestniczenie w zespołach interdyscyplinarnych,
  • Ewaluacja skuteczności i efektywności i wiele innych organizacyjnych związanych z prowadzeniem programu.

Rocznie programem obejmujemy średnio 90 przedszkolaków i ich rodziców.